En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler
 • Akşam Gazetesi
 • Bir Gün Gazetesi
 • Cumhuriyet Gazetesi
 • Dünya Gazetesi
 • Fanatik Gazetesi
 • Fotomaç Gazetesi
 • Güneş Gazetesi
 • Haber Türk Gazetesi
 • Hürriyet Gazetesi
 • Millî Gazete
 • Milliyet Gazetesi
 • Posta Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Star Gazetesi
 • Takvim Gazetesi
 • Türkiye Gazetesi
 • Vatan Gazetesi
 • Yeni Akit Gazetesi
 • Yeni Asta Gazetesi
 • Yeni Şafak Gazetesi

Kandil açıklaması

İl  Müftü Vekili Mustafa Turan, üç ayların dua ve tövbelerin kabul edilme ümidinin daha fazla hissedildiği aylar olduğunu bildirdi.
Bu haber 292 kere okunmuş. 13.04.2018 Cuma 13:26

İYİ DEĞERLENDİRELİM

Müftü Turan, yaptığı yazılı açıklamada, üç ayların en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini vurguladı. Turan, “13 Nisan 2018 Cuma günü mübarek Mi´rac Kandilidir. Kandilinizi gönülden tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah hayırlara vesile eylesin. Mi´rac, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)´ in gecenin bir anında Mekke´deki Mescid-i Haram´ dan Kudüs´ deki Mescid-i Aksa´ ya, oradan da göklere seyahat ettirildiği, Sidret-ül Münteha´ ya ulaştırıldığı mübarek gecenin adıdır. Nitekim Cenab-ı Allah İsra Suresi 1. Ayetinde; “Kulu Muhammed´i bir gece Mescid-i Haram´ dan kendisine bir kısım ayetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa´ ya götüren Allah´ ın şanı yücedir. Doğrusu O, işitir ve görür.” buyurmuştur.

 

HAKK´A YOL BULUR

Peygamberimizin hayatı içinde önemli bir yeri olan Mi´rac, Allah´ın sevgili Resulünden başka hiç kimseye vermediği İlahi bir ihsandır. Yüce Peygamberimiz için pek büyük şan ve şerefle dolu olan Mi´rac mucizesi, biz Müslümanlar için de İlahi rahmetler ve lütuflarla doludur. Mi´rac olayının, biz Müslümanlar için en önemli sonuçlarından biri, hiç şüphe yok ki, dinin direği olan namazdır. Namaz, bize bir Mi´rac hediyesidir. Onun içindir ki namaz, Mü ´minin miracı olmuştur. Nasıl ki, Yüce Peygamberimiz Mi´rac´ta vasıtalardan arınmış olarak Cenab-ı Allah ile karşı karşıya geldiyse, Mü´min de namazda Cenab-ı Allah´tan yardım isteme fırsatı bulur. Eğer Mü´min günde 5 vakit namazını dikkatle ve huşu içerisinde kılacak olursa, o namaz onun bir miracı olur, kul onunla Hakk´a yol bulur.

 

YETİMLERE İYİ MUAMELE EDİLECEKTİR

“Böyle müstesna bir gece vesilesi ile sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) ´e bu gece vahy edilen, insanlığı mutluluğa götürecek prensipleri de hatırlamak lazımdır. Çünkü Necm Suresinde Mi´rac´ın ruhi hallerinden söz edilirken 10. Ayetinde “Allah kuluna vahy edeceğini vahyetti.” buyurulmaktadır. Bu vahy edilen hakikatler İsra Suresi 23-39. Ayetlerinde belirtilmektedir. Bu hakikatleri şöyle özetleyebiliriz: “Allah´a ortak koşulmayacak, yalnız O´na kulluk edilecek ve yalnız O´ndan yardım istenecektir. Anne ve babaya hürmet edilecek, onların duaları alınacaktır. Zinaya yaklaşılmayacaktır. Haksız olarak kimsenin canına kıyılmayacaktır. Yetimlere iyi muamele edilecektir”

 

DOĞRULUK ÜZERE OLUNACAKTIR

Ölçü ve tartıda doğruluk üzere olunacaktır. Bilmediğimiz bir şeyin ardından körü körüne gidilmeyecek, şuurlu hareket edilecektir. Yeryüzünde kibir ve gurur taslayarak yürünmeyecektir.” Bu saydığımız prensipler hiç şüphe yok ki toplum için gerekli bütün ahlak ve fazilet kurallarını ihtiva etmektedir. İşte Mi´rac gecesi böyle mübarek bir gecedir. Bu geceyi ihya ederken, bu gecede vahy edilen üstün gerçeklere kulak vermeliyiz. Yalnız Yüce Allah´a kulluk etmeli, O´na hiçbir şeyi ortak koşmamalıyız.

 

Mİ´RAC GECESİ ULVİ BİR GECEDİR

Mi´rac gecesi ulvi bir gecedir. Bu geceye mahsus bir ibadet yoktur. Ancak, bu mübarek geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadet ile Allah´a karşı şükran borçlarımızı ödemeliyiz. Namaz kılmalı, Kur´an okumalı ve Allah´tan afv ve bağış dilemeliyiz, çoluk çocuğumuza bu gecenin anlam ve önemini öğretmeliyiz. Çevremizdeki yoksullara ve kimsesiz çocuklara yardım ellerimizi uzatmalıyız. Annemizi, babamızı ve büyüklerimizi ziyaret edip ellerini öpmeli ve dualarını almalıyız. Ebediyete intikal etmiş olanlarımızı, şehitlerimizi rahmetle anarak ruhlarını şad etmeliyiz. Dostlarımız ile tebrikleşmeli, sevgi ve saygı duygularımızı perçinlemeliyiz.

 

İHYA ETMEYE ÇALIŞALIM

Bu gecede Allah´a yalvarış ve yakarışta devletimizin bekası, milletimizin birlik ve beraberliği, bütün insanlığın mutluluğu ve huzuru için de dua etmeliyiz. Bu gece münasebetiyle bütün camilerimizde akşam-yatsı namazı arası mevlid programları düzenlenmiştir. Nur Camiinde ise Mi´rac Kandili özel programı yapılmaktadır.  Programda Nur Camii İmam Hatibi Davut Değişici, Murathan Önder görev alacaktır.  Namaz öncesinde İl Müftü Vekili Mustafa Turan Mi´rac Gecesinin anlam ve önemi konusunda sohbet programı yapacaktır. Bu geceyi ihya etmek üzere eşimiz, çocuklarımız ile beraber camilere koşalım, programlara katılalım, Mi´rac Kandilini ihya etmeye çalışalım. Bu vesile ile Kırıkkale´li hemşerilerimizin Mi´rac Kandilini tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah´tan huzur, mutluluk, birlik ve beraberlik içerisinde daha nice kandillere kavuşturmasını ve hayırlara vesile kılmasını şu dua ile niyaz ediyorum: “Allah´ım! Recep ve Şa´ban aylarını bizim için bereketli eyle ve bizi salimen Ramazan´a ulaştır” dedi. 

Etiketler: kandil mirac

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 10 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir