En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

Nohut üretimi düşüyor

Kırıkkale CHP Milletvekili Ahmet Önal, geçtiğimiz günlerde Balışeyh, Delice ve Çerikli'yi ziyaret eden köylü vatandaşların dertlerini sıkıntılarını dinlemişti...
Bu haber 339 kere okunmuş. 01.08.2019 Perşembe 19:02

Kırıkkale CHP Milletvekili Ahmet Önal, geçtiğimiz günlerde Balışeyh, Delice ve Çerikli'yi ziyaret eden köylü vatandaşların dertlerini sıkıntılarını dinlemişti. Önal, Köylülerin Nohut sıkıntılarından büyük dert yandığını ve nohut üretiminin her yıl düştüğünü dile getirdi. Önal, konuyu meclise taşıyarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a yazılı olarak 5 soru sorarak cevaplamasını istedi.

 

 

AZALDIĞI TESPİTİ YAPILDI

Önal, "Yüksek protein, vitamin, mineral ve düşük oranda yağ içeren kuru baklagillerden nohut  hem halkımızın beslenmesi açısından hem de Kırıkkale Bölgemizin tarımı açısından büyük bir öneme sahiptir. Nohut üretiminde Ziraat mühendisleri odasının yayınlamış olduğu  “2018 Nohut Raporu”a göre  nohut üretiminin, nohut ekim alanlarına paralel olarak azalma gösterdiği belirtilmektedir. Nohut üretim alanımız 1961 yılında 890 bin dekar olup, 1990 yılında 8,8 milyon dekara kadar çıkmış, 2016 yılında ise 3,95 milyon dekara düşmüştür. TÜİK 2018 yılı verilerine göre: Nohut ekim alanlarında 2017-2007 % değişim -21,51 oranında, üretim ise -7 oranında azaldığı tespiti yapılmıştır” dedi.

 

ÖNERGE SUNDU

Önal, "Bu yıl Kırıkkale ilimizde nohut üretiminde de iklim değişiklikleri nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşanmıştır.  Üreticinin yaşadığı sorunların yerinde tespiti için bazı  ilçe ve köylerimize ziyaretler gerçekleştirdik, çiftçilerimizi dinledik, çiftçimizin kan ağladığını gördük. TBMM’de Kırıkkale Bölgemizin afet bölgesi ilan edilmesi için Çiftçilerimizin yaralarının sarılabilmesi için bir kanun teklifi vermiştim. Çiftçimizin, (nohut üreticilerimizin)  yaşamış olduğu sıkıntıları dile getirmeye devam etmekteyiz. Konunun yetkilileri tarafından ele alınması amacıyla TBMM’de vermiş olduğum Yazılı Soru Önergesinde sormuş olduğum soruların cevaplanması ve bir an önce üreticimizin sorunlarının çözüme kavuşması gerekmektedir.  Yazılı Soru Önergem aşağıda ve ekte  yer almaktadır” dedi.

 

İŞTE ÖNAL’IN ÖNERGESİ

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Geçtiğimiz günlerde Balışeyh ve Delice İlçemize ayrıca Çerikli beldemize ve bazı köylerimize gerçekleştirdiğimiz ziyaretler kapsamında, nohut eken çiftçilerimizin bir dizi sorunlarını tespit ettik. Aşırı yağış ve iklim koşulları nedeniyle nohut hasadı süresinin uzadığı, Toprak mahsulleri ofisinin nohut alım sürelerini sınırlı tutması nedeniyle çiftçinin ürününü teslim edemediği görülmüştür. Ofis tarafından ek randevuda verilmemektedir. Nohut başfiyatının 3.300 TL olarak belirlenmesine rağmen hasat yapabilen çiftçinin ürününün 2.700 - 2.800 TL ye alındığı, randevu alamayan çiftçinin ürününü 2.300-2.400 TL ye yani yok pahasına tüccara vermek zorunda kaldığı öğrenilmiştir. Bu yıl rekolte düşük, ürün fiyatlar yetersizdir, vatandaş ürününü depolayacak imkana sahip olmadığı için tüccara mecbur bırakılmaktadır. Geçen yıl söz verilen nakliye ve sertifikalı tohum destek paraları halen ödenmemiştir. Balışeyh ve Yahşihan ilçelerinde lisanslı depo bulunmadığı, Yahşihan ilçesinde Ofisin mesai saatleri içerisinden kapalı olduğu bu sebeple çiftçinin ürününü başka ilçelere götürdüğü ek olarak nakliye parası ödemek zorunda kaldığı çiftçiler tarafından dile getirilmektedir.

 

Bu bağlamda;

1-    Çiftçilerimizin iklim koşulları ve diğer nedenlerle yaşadığı sıkıntılarda dikkate alınarak, nohut ve diğer ürünlerin Toprak Mahsulleri Ofisine teslim süreleri uzatılacak mıdır? Konunun ivedi olduğu da dikkate alınarak kısa süre içerisinde bu konuda bir açıklama yapılacak mıdır?

2-    Tarım Bakanlığı tarafından Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğüne çiftçinin mağdur olmaması için gerekli talimatları vermediği anlaşılmaktadır. Çiftçinin mağdur olmaması için bu konuda hangi önlemleri alacaksınız? Toprak Mahsullerine bağlı ofisler nasıl denetlenmektedir?

3-    Gübre, mazot ve diğer tarımsal girdilerdeki fiyat artışları bilinmektedir. Ürün bu tabloda dikkate alınarak tarımsal desteklerin artırılması konusunda bir çalışmanız var mı? Ürün taban fiyatlarının artırılması konusunda bir çalışma var mı? Varsa kapsamı nedir?

4-    İklim koşulları ve doğal afetler sebebiyle afet bölgesi ilan edilmesi gereken Kırıkkale’mizde rekolte oranı düşük olduğundan çiftçilerimiz Ziraat Bankasına olan borçlarını ödeyememektedir. Mağdur olan çiftçilerimizin Ziraat Bankasına olan borçlarını ertelemeyi düşünüyor musunuz? Bu konuda  yapılan bir çalışma var mıdır?

5-    2015-2018 yılları arasında ne kadar nohut ithalatı yapılmıştır?

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 3 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir