En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

Çiftçi desteği artırılsın

Kırıkkale CHP Milletvekili Ahmet Önal, Umumi hayata müessir afetler dolayısıyla alınacak tedbirlerle yapılacak yardımlara dair kanunda...
Bu haber 155 kere okunmuş. 10.06.2021 Perşembe 18:09

Kırıkkale CHP Milletvekili Ahmet Önal, Umumi hayata müessir afetler dolayısıyla alınacak tedbirlerle yapılacak yardımlara dair kanunda ve tabii afetlerden zarar gören çiftçilere yapılacak yardımlar hakkında kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi meclise kanun teklifi verdi.

 

ÖNEMLİ BİR GELİŞME

Önal  "Ülkemiz mevsimsel değişiklik ve küresel ısınma nedeniyle son yılların en kurak dönemi yaşanmaktadır. Bilim insanlarının 2-3 yıl öncesinde yaptığı uyarılar dikkate alınmadığı gibi, Tarım Bakanlığı’ nca da bu konuda herhangi bir önlem de alınmamıştır. Bu durumdan en çok etkilenen bölge İç Anadolu Bölgesi olup, Kırıkkale ilimizde tarihinin en kurak dönemlerini yaşamaktadır.Kızılırmak suyundan da istenilen ölçüde faydalanamayan ve halen sulu tarıma geçememiş olan ilimizde kuraklığın neden olduğu zararlar korkunç boyutlardadır.Kırıkkale İlimiz genelinde; Nisan Ayı sonunda etkili olan Samyeli ve Nisan-Mayıs Aylarında görülen yağış yetersizliği nedeni ile ekili arazilerde kuraklık belirtileri görülmüştür” dedi.

 

ÇİFTÇİNİN GÜCÜ KALMADI

Önal, "Kırıkkale Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar neticesinde, 17 Mayıs 2021 tarihi itibarı ile ilimiz genelinde 1.472.284 Dekar hububat ekili alan içerisinden 1.018.500 Dekar alanda hasar oluştuğu ve hasar oranının ortalama % 60-70 seviyelerinde olduğu görülmüş, 17 Mayıs itibarı ile ilimizde Merkez dâhil 9 ilçemizde hububat alanlarındaki ön hasar tespiti yapıldığı belirtilmiştir.Yanlış tarım politikaları, girdi fiyatlarında yaşanan yüksek maliyet,  yetersiz destekler çiftçimizi tarlasını ekemez hale getirilmiştir. Çiftçimiz zor koşullar altında ayakta durmaya çalışırken bu yıl yaşanan kuraklıkla birlikte artık çiftçimizin dayanacak gücü kalmamıştır.

 

ZORUNLULUK DURUMU

Tüm bu sebeplerle;-Vatandaşımızın buğday ve arpa başta olmak üzere tüm ürünlerde kuraklık sebebiyle uğradığı zararların TARSİM kaydı olup olmadığına bakılmaksızın Tarım Bakanlığı’ nca ivedi olarak karşılanması,-Bu hususta acilen çiftçilerimize mazot, gübre, tohum desteği verilmesi, planlanan destek oranının arttırılması hususları, T.C Anayasa’sının 2. Maddesinde belirtilen Sosyal Hukuk Devleti İlkesi ile Tarım, Hayvancılık ve bu üretim dallarında çalışanların korunmasını düzenleyen 45. Maddesi gereği zorunluluk oluşturmaktadır” dedi.

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 7 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir