En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

Emekli tepkili

Devletin kendilerine yönelik zamda adaletli davranmasını isteyen emekliler, bir lokma ekmeğe muhtaç duruma düştüklerini belirtiyor.
Bu haber 477 kere okunmuş. 30.01.2019 Çarsamba 09:13

EMEKLİ AÇIKLAMASI

Ocak ayında yaklaşık 13 milyon emeklinin maaşına yüzde 10.19´luk zam yapıldı ancak bu durum, düşük maaş alan emeklilerin yüzünü güldürmeye yetmiyor. Kendilerine yönelik zammı değerlendiren emekliler, devletin zam hususunda adaletli davranması gerektiğini belirtiyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Emekliler Derneği Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, bir lokma ekmeğe muhtaç duruma düştüklerini söyledi. Aytekin, "Emekliler bir lokma ekmeğe muhtaç olmuştur. Birçok emeklinin, sabah kahvaltısı için eve ekmek götürecek hali yok. Bizim hükümetten beklentimiz, yüzdelik zamları kaldırmalarıdır. Çünkü yüzdelik zam olduğu vakit az alan az, çok alansa çok alıyor. Uçurum bir ise 2 oluyor. Bize verilen 10.19´luk zamdır. Bin lira alan 100 lira alıyor, 3 bin lira alan 300 lira alıyor." dedi.

 

EMEKLİLER HASTANEYE GİDEMİYOR

Emekliler için sağlık katkı paylarının kaldırılmasını talep eden Aytekin, şunları söyledi: "Öyle olmuş ki emekliler hastaneye gidemiyor. Eskiden acile gitmeyi bekliyordu, şimdi acil de aynı olmuş. Beklentimiz bunun kaldırılmasıdır. İntibak yasası... 2000´den evvel emekliler almışlar, 2000´den sonrakiler almamışlar. Bu da haksızlıktır. Yaklaşık 2 milyon 600 emekli almış, 5 milyon civarında emekli ise almamıştır. Bu, Yargıtay´a ve Sayıştay´a gitti. Şimdi Meclis´e gitmiş, bekliyoruz. İnşallah devlet bunu emekliye verecek"

 

MAAŞI ALDIĞIMIZ GİBİ BİTİYOR

Yapılan zamlarda adaletsizlik olduğuna dikkati çeken Aytekin, "Maaşı yüksek olana yüzdeliğe göre veriyor. Adamın maaşı 5 bin TL ise 500 TL geliyor, bin TL ise 100 TL geliyor. Bu adam bin 100 TL ile nasıl geçimini yapacak? Çoluk çocuğunu nasıl besleyecek? Bu adamların çoğu da kiradadır. Gelip burada ağlıyorlar. Emekliler çok zor durumdadır. Ben buradan kendi köyüme gidemiyorum. Köyüm 50 kilometre uzaktadır. Maaşı aldığımız gibi bitiyor. Bin 500-2 bin TL ile geçimini yapamazsın. Bir kilo et 25 liraysa şu anda 40-50 lira olmuş. Emekli perişan durumdadır" ifadelerini kullandı.

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 4 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir