En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

İlçede anadil vurgusu

Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde, ana dilin korunması ve yaşatılması amacıyla iş yerleri ve konutlarda Türkçe haricinde isim kullanılmaması kararı alındı.
Bu haber 34 kere okunmuş. 14.09.2020 Pazartesi 16:27

ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA

Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde, ana dilin korunması ve yaşatılması amacıyla iş yerleri ve konutlarda Türkçe haricinde isim kullanılmaması kararı alındı. Türkiye'de yabancı sözcük kullanımı her geçen gün daha da artıyor. İş yerleri ve konutların tabelalarında sıklıkla görülen yabancı kelimeler günlük hayatta konuşma dilinde de etkisini artırmaya başladı. Dilin korunması noktasında adım atan Yahşihan Belediye Meclisi, Türkçe'nin yozlaşmasının önüne geçmek amacıyla iş yerleri ve konutlarda yabancı isim kullanılmaması kararını oy birliğiyle kabul etti. Konuyla ilgili İHA muhabirine konuşan Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, Türkçe'deki bozulmanın önüne geçmek istediklerini ve kendilerinin de bir adım attığını kaydetti.

 

"MECLİS KARARI ALDIK"

Türkyılmaz, "İlçemizde bundan sonra 4 Eylül'den itibaren bayilik hariç Türkçe'deki bozulmayı önlemek olduğumuz bir meclis kararı. Bundan sonra açılacak olan iş yerleri, kafeler, restoranlar, lokantalar, kıraathaneler, berberler, artık Türkçe isim kullanacaklar. Aynı zamanda da bundan sonra Yahşihan'da yapılacak olan toplu konutlar ve binalarda da bundan sonra Türkçe isim kullanılacağını meclis kararına bağladık" dedi.

 

YABANCI İSİM OLMAYACAK

Kırıkkale Üniversitesine 40 bin öğrencinin olduğunu dile getiren Türkyılmaz, "Öğrenci arkadaşlarımızla gittiğimiz kafelerde hep yabancı isimler görüyoruz. Bayilik olmayan isimlerde bundan sonra Türkçe isimleri tercih edeceğiz. Biliyorsunuz göçmen alan bir ülkeyiz. Tabii ki bu göçmen arkadaşlarımızın başımızın üstünde yeri var. Ancak onların dillerinden gelen terimler de Türkçemizi yozlaştırmaya başladı. Biz de dedik ki karınca kararınca bir Yahşihan Belediyesi Meclisimiz olarak böyle bir karar verdik. İlçemizde bundan sonra yabancı isim göremeyeceğiz" şeklinde konuştu.

 

TABELAYLA OYNANMAYACAK

Olumlu ve olumsuz tepkilerinde geldiğini ifade eden Türkyılmaz, hiçbir işletmenin tabelasıyla oynamayacaklarını belirterek, "Hiç kimsenin tabelasıyla oynamayacağız. 4 Eylül 2020 tarihinden itibaren Yahşihan'da iş yeri açmak isteyen bina yapmak isteyenlerden isteğimiz Türkçe isim kullanmaları. Türkçe'nin kullanımına da teşvik vermeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 8 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir