En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

Protokol imzalandı

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ve 2019 yılı Koordinatörü Üniversite ile altı üniversite ve dört kurum arasında "2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" etkinlikleri kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.
Bu haber 378 kere okunmuş. 06.05.2019 Pazartesi 10:14

TANITILMASI PLANLANIYOR

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 Eylül 2018 tarihinde ilan ettiği "2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" etkinliklerinin koordinasyonu için kurum ve kuruluşlar ile işbirliği protokolleri imzalanıyor.Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı olarak belirlenen 2019 yılında yapılacak etkinliklerde, İslam bilim tarihine ve medeniyetine yaptığı katkılar çerçevesinde Prof. Dr. Fuat Sezgin ile çalışmalarının ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması planlanıyor.İstanbul Gülhane Parkı'ndaki Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Dr. Ursula Sezgin Bilimler Tarihi Kütüphanesi'nde yapılan protokol imza törenine, Üniversitemiz Rektörü ve "2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" Koordinatörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Başkanı Mecit Çetinkaya ile MÜSİAD Genel Başkanı Abdurahman Kaan katıldı.

 

ETKİNLİKLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Üniversite Rektörü Aslan da bugün 5 üniversite ile arasında MÜSİAD'ın bulunduğu 4 STK arasında iş birliği protokolü imzalanacağını belirterek, "Bu kapsamda şu ana kadar 301 kuruluşla protokol imzaladık. Bu kuruluşlarımızın yapacakları etkinlikler 750'yi geçti şu an. Sadece ülke içinde değil 300 milyon gönül coğrafyamızda etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz." dedi.Aslan, bu kapsamda en önemli etkinliklerden birinin 13-15 Haziran tarihlerinde düzenlenecek "1. Uluslararası Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Sempozyumu" olacağını belirterek, buraya dünyanın dört bir yanından İslam bilim tarihi uzmanlarının katılacağını söyledi.

 

ÜZERİMİZDE TAŞIMAK ZORUNDAYIZ

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Başkanı Mecit Çetinkaya da Sezgin'in çalışmalarının dünyanın hemen hemen her yerinde tanıtımının yapıldığını belirtti.Çetinkaya, Merhum Sezgin'in bilimin Batı'ya Müslümanlıktan geldiğini ispat ettiğini dile getirerek, "Cumhurbaşkanımız 2019'u Fuat Sezgin Yılı ilan etmişti. Bunun açılışı da 23 Mayıs'ta külliyede yapılacak. Onun hazırlıklarına da başladık." ifadesini kullandı.MÜSİAD Genel Başkanı Kaan, konuşmasına geçen yıl ebediyete irtihal eden merhum Prof. Dr. Fuat Sezgin'ın kıymetli hatırasına saygıyla başlamak istediğini belirterek, "Bizler Anadolu toprakları üzerinde büyük bir mirasla yaşıyoruz. Bu mirasın izleri, hayatımızın her alanına tezahür ediyor. Bu toprakların yetiştirdiği fikir ve bilim insanlarımızı, bilginlerimizi yeni nesillere tanıtabildiğimiz takdirde, bu mirasa hakkıyla sahip çıktık diyebiliyoruz. Bunu bir görev ve sorumluluk olarak üzerimizde taşımak zorundayız” dedi.

 

İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Kaan, İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ve Kırıkkale Üniversitesi ile imzalayacakları protokolün, Türkiye ve bilim dünyası için hayırlar getirmesini dileyerek, "Bu vesileyle, 'Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı' ilan edilen 2019’un, bilim dünyamızın gelişimi ve yeni değerler yetiştirebilmemiz noktasında bir atılım yılı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.Protokoller kapsamında, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, MÜSİAD, İGA, Türk Üniversiteler Birliği ve Usturlab ile iş birliği protokolü imzalandı.

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir