En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

El yıkamak önemli

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü münasebetiyle açıklamada bulundu.
Bu haber 2711 kere okunmuş. 15.10.2020 Perşembe 18:12

ÖNEMLİ BİR KONU

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü münasebetiyle açıklamada bulundu. Ağırtaş, "Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF), 15 Ekim tarihini "Dünya El Yıkama Günü" olarak kabul etmiştir. Bu özel günde; el yıkamanın önemi ve el yıkamayı alışkanlık haline dönüştürmek çok önemlidir. Bu günün amacı, bir günle sınırlı kalmaması, su ve sabunla el yıkamanın sürekliliğini sağlamaktır” dedi.

 

BİLGİLER VERİLDİ

Ağırtaş, "Koronavirus hastalığı (COVID-19) gibi solunum yolu virüsleri, virüs içeren balgam gibi maddeler ya da damlacıklar göz, burun ya da boğaz yoluyla vücudunuza girdiğinde yayılır. En sık görülen yayılma biçiminde ellerdir. Eller aynı zamanda virüsün bir kişiden diğerine geçmesinde de başlıca aracı durumundadır. Bir pandemi sırasında virüsün yayılmasını önlemenin en ucuz, kolay ve önemli yollarından biri ellerin sabun ve suyla sık sık yıkanmasıdır.

 

YAYILMA UYARISI

Günlük yaşamda birçoğumuz öksürürken mendil kullanmak yerine ağzımızı elimizle kapatır ve avucumuzun içine hapşırırız sonrasında yakınımızdaki kişilerle tokalaşarak ayrılırız. Ellerimizi hastalık bulaştırma, yayma aracı olarak kullanmış oluruz. Grip virüsleri ellerde saatlerce canlı kalabilir. Bu nedenle sadece el yıkama ayrı bir önem kazanmaktadır. Virüs ile kirlenmiş ellerle tokalaşmak, kapı kollarına, asansör, cep telefonu, bankamatik düğmeleri gibi yerlere dokunmak dokunulan her yerin virüs ile kirlenmesine hastalığın yayılmasına sebep olur.

 

HİJYEN ÖNEMLİ

Bu nedenle, kirli eller ile hasta olanların el temizliğine dikkat etmesi çok önemlidir. Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en kolay ve etkili yolu el yıkamadan geçmektedir. El yıkamak basit görünse de, uyulması ve dikkat edilmesi gereken kuralları vardır. Ellerde en sık temas edilen noktalar oldukları için daha fazla mikroorganizma barındırmaktadır. Doğru teknik; 15-20 saniye sürede ve özellikle başparmak, parmak araları ve parmak uçları uygun teknikle yıkanmalıdır. Çünkü etkin bir el hijyeni her seferinde doğru yıkama tekniğinin uygulanması ile sağlanabilir.''

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 5 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir