En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

İsmi “Bahşılı” oldu

Kırıkkale'nin Bahşili ilçesinin adı, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) çıkartılan kanunla "Bahşılı" olarak değiştirildi.
Bu haber 369 kere okunmuş. 24.05.2019 Cuma 11:49

İSMİ DEĞİŞTİRİLDİ

Kırıkkale'nin Bahşili ilçesinin adı, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) çıkartılan kanunla "Bahşılı" olarak değiştirildi. Bahşılı Belediyesi tarafından yapılan resmi müracaatlar sonrasında Bahşili'nin adı, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) çıkartılan kanunla "Bahşılı" olarak değiştirildi. 1980 yılından beri ilçede olduğunu ifade eden vatandaş Mehmet Karayel, "Ben üstünde 'i' olup olmadığını hiç fark etmiyordum. Ben hiçbir devlet dairesinde de bunun üstünde 'i' var 'ı' var deyip dönmedi" şeklinde konuştu.

 

NELER OLMUŞTU

Uğur Göker ise, "Kütükte 'Bahşili' geçiyor. Ben 26 senedir de Kaymakamlıkta çalıştım. Bütün resmi evraklar dahilinde hepsi 'Bahşili' geçiyor. Sadece alışkanlık gereği biz sadece 'Bahşılı' olarak herkes buna alışmış. Asıl genel ismi 'Bahşili' ana kütüğü bağış kelimesinden geliyor. Bunu eskilerimiz daha iyi bilir Bahşili diye. Tabi şimdiki yönetim veya İçişleri Bakanlığından alınan bir karar doğrultusunda bu Bahşılı olarak değişmiş. Vatandaşı alışkanlığı Bahşili. Benim fikrim değişmesi tarafı mısın değil" diye konuştu. Bahşılı, 1989 yılında Kırıkkale il olmasının ardından 20 Mayıs 1990 tarih ve 20523 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 3644 Sayılı Kanunla ilçe olarak Kırıkkale iline bağlanmıştı.

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 3 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir