En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

O konuyu hatırlattı

Kırıkkale CHP Milletvekili Ahmet Önal, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı yazılı dilekçe verdi. Önal Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye 11 maddelik soru sorarak cevap beklediğini söyledi.
Bu haber 604 kere okunmuş. 12.10.2018 Cuma 11:31

SORULAR YÖNELTTİ

Önal, "Ülkemiz ekonomisi ve üretimine katkı sağlayan çiftçilerimizin sorunları her geçen gün daha artmaktadır. Çiftçiler uygulanan yanlış ve yanlı tarım politikaları sebebiyle zarar görmekte borçlanmakta ve borçların altından kalkmak için topraklarını, tarımsal alet ve makinelerini elden çıkarmak zorunda kalmaktadırlar. Tarımsal kredi faizleri yüksektir. Hayvancılık sektöründe üretim girdilerinin yüksek, oluşu nedeniyle aldığı tarımsal kredileri ödeyemediği için çiftçilerimiz icralık olmaktadırlar. Mazot, elektrik, yem gibi girdi fiyatlarının yüksekliği çiftçimiz olumsuz etkilenmektedir. Bu yüzden bir çok çiftçimizin borç batağında olduğunu basın ve medya organları aracılığı ile gördüğümüz gibi bölge ziyaretlerimizde çiftçimizden gelen şikayetlerle de gözlemlemekteyiz.''dedi.

 

İŞTE O SORULAR

Bu bağlamda;  2001, 2007, 2014, 2017 ve Ağustos 2018 itibariyle çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olarak hayvancılık yapan çiftçi sayısı nedir?  Aynı yıllar için BAĞ-KUR’a pirim borcunu ödeyemeyen çiftçi sayısı nedir?  Aynı yıllarda kaç çiftçi borç yapılandırma talebinde bulunmuştur? Bu borçların ne kadarı yapılandırılmıştır?  Bu yıllarda Kırıkkale İlinde küçük ve büyükbaş hayvan sayıları nedir?  Büyük ve küçükbaş hayvan üreticilerimize bu yıllar içerinde ne kadar kaynak ayrılmıştır?  Kaynak ayrılmış ise hangi kalemlerde ne şekilde kullanılmıştır?  Bu yıllarda yurtdışından ne kadar ithal canlı hayvan getirtilmiştir?  Yıllar itibariyle hangi ülkelerden canlı hayvan getirilmiştir? Büyük ve küçükbaş olmak üzere sayısal dağılımı nedir?  Bu durumun yerli üreticiye birim fiyatta maliyeti nedir?  Canlı hayvan yetiştiriciliğinde bir azalma söz konusu mudur? Azalma olmuş ise bunun nedenleri nelerdir?  2017 yılında saman ithal etmek zorunda kalan iktidar bu yıl da benzer uygulamaya gidecek midir? Bu konuda yapılan bir çalışma var mıdır? Var ise bu çalışmalar nelerdir? Bir çalışma yok ise yapılması planlanmakta mıdır?

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir